بین الحرمین
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظریه حضرت امام جعفرصادق(علیه السلام)راجع به سرعت نورولیزر
در مورد سرعت نور هم حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) نظریه ای ابراز کرده که با توجه به عصر او بسیار جالب توجه می باشد .
او گفت :که سرعت نور که بطرف چشم ما می آید فوری است و از انواع حرکات است .
یک مرتبه دیگر این نکته ذکر می کنیم که وسائل تکنیکی زمان اجازه نمی داد که حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) بتواند سرعت نور را اندازه بگیرد . ولی همین قدر که گفت نور حرکت است و سرعت آن فوری می باشد ، تقریباً نظریه ای شبیه باین دوره راجع به نور گفته است .
روایتی از او نقل می کنند که خلاصه اش این است که روزی در محضر درس خود گفت : نور قوی می تواند اجسام سنگین را بحرکت درآورد و نوری که در طور سینا بر موسی آشکار گردید .
از نورهائی بود که اگر مشیت خداوند معلق می گرفت کوه را بحرکت در می آورد ممکن است فکر کنیم .
بر طبق این روایت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) اساس تئوری لیزر را پیشگوئی کرده است .
بعقیده ما آنچه حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) راجع به حرکت و سرعت نور و این که نور از اشیاء بچشم ما می تابد گفت اهمیتش زیادتر از تئوری لیزر بطور ساده است .
چون این تئوری را قبل از حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) گفته بودند ولی وی آنچه راجع به سرعت و حرکت و تمرکز نور و اینکه نور از اشیاء به چشم ما می تابد گفت مخصوص اوست .
از ازمنه قدیم در بین اقوام مختلف این عقیده وجود داشت که نور می تواند اجسام را بحرکت در آورد .
در مصر قدیم این عقیده وجود داشت که نور می تواند از همه چیز بگذرد و اجسام را هم بحرکت درآورد و حتی کوه مانع از عبور نور نیست .
به عقیده آنها انوار معمولی نمی تواند از کوه بگذرد و آنرا بحرکت درآورد اما اگر نور قوی بوجود بیاید می تواند از وسط کوه بگذرد یا آن را بحرکت درآورد و این بسته به تمایل نور قوی است که از وسط کوه بگذرد تا آن را بحرکت آورد .
راجع به علت فیزیکی این نظریه در هیچ جا توضیحی گفته نشد اما در بین تمام اقوام قدیم این عقیده وجود داشته و مثل این که قبل از بوجود آمدن ادیانی که تاریخ آنها در دست می باشد این عقیده رائج بوده است . چون قبل از این که نوع بشر دارای ادیانی گردد که امروز تاریخ آنها در دست می باشد ، بجادوگری عقیده داشته و بین دین و جادوگری تفاوتی وجود نداشته و عقیده باین که نور ، قادر است از حجاب ها بگذرد و اجسام را بحرکت درآورد از جادوگری است .
از مبدأ این عقیده جادوگری بدون اطلاع هستیم و آنهائی هم که چیزی در این خصوص گفته اند از روی فرض بوده است و مأخذی موجود نیست که نشان بدهد این عقیده در آغاز در کدام قوم بوجود آمد .
ازموضوع عقیده به انرژی بودن نور اگر بگذریم آنچه در تئوری حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) راجع به سرعت نور گفته شده همان است که امروز می دانند و سرعت حرکت نور را ثانیه ای سیصد هزار کیلومتر محسوب کرده اند . این سرعت ، امروزه فوری نیست زیرا با موازین جدید علمی یک ثانیه مدتی است طولانی و سیصد هزار کیلومتر ، با توجه به مسافات نجومی فاصله ای کوتاه .
اما با موازین قدیم ، سیصد هزار کیلومتر سرعت در یک ثانیه یک سرعت فوری بوده و از لحاظ استنباط سرعت سیر نور هم حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) پیشقدم بشمار آمده است .


طبقه بندی: مطالب جالب هفتگی،
برچسب ها: نظریه، حضرت امام جعفرصادق، علیه السلام، قدرت هسته ای، بدیع، موجودیت، ذاتی، خداوند، ضد، ضدین، تصادم، جهان، ویران، ماده، تئوری، عملی، دانشمندان، کشورهای، عناصر، کشف، اتم، عناصرمعمولی، بارالکتریکی، الکترون، منفی، پروتون، هسته اتم، مثبت، انفجار، اورانیوم، تابستان، میلادی، آمریکا، بمب، زنجیری، کره، هیدروژنی، کره خاک، ماده مبدل، انرژی، عاطل، قانون، انشتین، جرم، ضرب، مجذور، سرعت، سیرنور، ژول، فیزیکی، انگلستان، مقیاسهای، برق، کیلوگرم، دود، خاکستر، محو، نوع بشر، جرثومه، قطب، متضاد، ذره، فیلسوفان، یونان، قدیم، قرن، ذیمقراطیس، هندسه، مصری، فرقه قطبی، اسکندریه، اضداد، مکتب علمی، شیعیان، نجوم، علم امامت، علم لدنی، تدریس، پدرش،
[ جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 07:18 ب.ظ ] [ صادق ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات