بین الحرمین
قالب وبلاگ
نویسندگان
مرثیه ای برای اخلاق واکران نوروزی
اعلام فهرست فیلم های اکران نوروز 91 نمونه ای دست به نقد از نقش نیروهای خودی در تهاجم فرهنگی به اخلاق و فرهنگ جامعه است. دو فیلم "زندگی خصوصی" و "گشت ارشاد" از آن نمونه آثاری اند که به اندازه هزار فیلم مخرب هالیوودی در تخریب فرهنگ و اخلاق جامعه اسلامی مؤثر خواهند بود. 1- سخنان صریح رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه 14 بهمن امسال در خصوص وضعیت و جایگاه اخلاق در جامعه و موقعیت نامطلوب آن زنگ خطری بود که حجت را بر همه به ویژه مدیران و تصمیم سازان امور فرهنگی – تربیتی کشور تمام کرد.

2- تردیدی نیست که نمی توان گناه وضعیت نامطلوب اخلاق در کشور را تماماً بر گردن دشمنان انداخت بلکه در این میان نقش آن دسته از خودیها یی که با غفلت و جهالت خود جاده صاف کن و زمینه ساز تهاجم جهان استکبار به اخلاق و فرهنگ مردم ما شده و می شوند از سهم دشمنان اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. البته وقتی پول و امکانات و اختیارات مدیریتی نظام جمهوری اسلامی در مسیر ایجاد و گسترش انحراف اخلاقی جامعه هزینه می شود. (بماند که این پول و امکانات و اختیارات اگر در مسیر اصلاح اخلاق و فرهنگ جامعه هزینه می شد آنگاه تهاجم دشمنان نیز کم یا بی اثر می گشت!) دیگر نیازی به تهاجم دشمنان به مبانی و ساختارهای اخلاقی و فرهنگی جامعه نیست!

3- اعلام لیست فیلم های اکران نوروز 91 نمونه ای دست به نقد از نقش نیروهای خودی در تهاجم فرهنگ به اخلاق و فرهنگ جامعه است. دو فیلم "زندگی خصوصی" و "گشت ارشاد" از آن نمونه آثاری اند که به اندازه هزار فیلم مخرب هالیوودی در تخریب فرهنگ و اخلاق جامعه اسلامی مؤثر خواهند بود. و اکران نوروزی این قبیل فیلمها در حقیقت ارائه مسیر به سایر فیلمسازان است که اگر می خواهید تشویق شوید ، اگر می خواهید بهترین فصل اکران نصیبتان شود ، اگر می خواهید بفروشید و ... باید مانند زندگی خصوصی و گشت ارشاد مقدسات و پایه های اخلاق و باورهای دینی مردم را لگد مال کنید.

4- حقیر از سازندگان این آثار هیچ توقعی ندارد؛ حتی از مدیرانی که پروانه ساخت و اکران چنین آثاری را امضا کرده اند نیز توقعی ندارد! چون کسی که چنین اثری را آن هم پس از گذشت 33 سال از انقلاب اسلامی می سازد دیگر جایی برای نصیحت یا نهی از منکر باقی نگذاشته است و البته مدیرانی هم که مجوز ساخت و نمایش این قبیل آثار را صادر می کنند هم نشان داده اند که اهل شنیدن نصیحت یا پذیرش نهی از منکر نیستند و مبانی اخلاقی و اعتقادی جامعه برای شان از حداقل اهمیت برخوردار نیست. (مگر می شود کسی به حرمت و قداست خانواده و نظام و انقلاب، معتقد باشد و اجازه ساخت و نمایش چنین فیلمهایی را صادر کند؟)

5- والبته از وزیر محترم ارشاد هم توقع ندارم که در این ماجرا دخالتی داشته باشند! ایشان همان که "قایق سینما را به کشتی تبدیل کنند" کفایت می کند! (این جمله عین فرمایش شخص ایشان است و مسؤولیت و معنی و مفهوم آن هم بر عهده خودشان!)

6- اگر اخلاق جامعه آنچنان وضعیتی پیدا کرده که رهبر انقلاب را هم به گلایه واداشته، نتیجه اکران چنین فیلمهایی است. نتیجه عملکرد چنین مدیرانی است و نتیجه سکوت عالمان و دانایانی است که در برابر این روند ترویج فساد و تخریب مبانی اخلاقی جامعه، اسیر تعارف و رودربایستی شده و صرفاً تماشاچی این قتل عام و شبیخون فرهنگی بوده اند.

7- اگر وزیر محترم ارشاد می تواند این دو فیلم را در محضر عالمان دینی آگاه به زمان (مثلاً حضرت آیت الله مهدوی کنی که جناب وزیر به شاگردی ایشان افتخار می کند و امثال ایشان) و مراجع عظام به نمایش درآورد و از اکران عمومی آنها دفاع کند، آنگاه با خیال راحت اجازه نمایش عمومی چنین آثاری را صادر کند. آیا وزیر محترم با خانواده و آشنایان و اقوام خود می تواند به تماشای چنین آثاری بنشیند؟ آیا نمایش عمومی چنین آثاری بهبودبخش وضعیت اسفبار اخلاق در جامعه ما خواهد بود و یا زخمی بر زخمهای پیکر نحیف اخلاق جامعه خواهد افزود؟

8- سکوت در برابر این روند فاسد نه تنها موجبات جسور شدن مروجان فساد رسمی و دولتی در جامعه خواهد شد بلکه باعث دلسردی بیش از پیش مؤمنان، دلسوزان جامعه و تمامی وفاداران به نظام و انقلاب را فراهم خواهدآورد. امروز روز سکوت نیست. روز فریاد است! فریاد بر سر آنانی که نان نظام اسلامی را می خورند و با امکانات آن، تیشه به ریشه اخلاق و معنویت در جامعه می زنند. اگر جلوی اکران چنین آثاری گرفته نشود آنگاه بایستی منتظر اکران فیلمهایی از جنس سینمای آبگوشتی و گنج قارونی قبل از انقلاب و "زنان بدون مردان" و "سنگسار ثریا"ی پس از انقلاب در نوروز 92 باشیم!


طبقه بندی: مطالب جالب هفتگی،
برچسب ها: فیلم، سینما، سینمایی، گشت ارشاد، زندگی خصوصی، عید، نوروز، اکران، جواد، شمقدری، ارشاد، مرثیه، اخلاق، اکران نوروزی، فیلم های، نقد، نیروهای خودی، تهاجم فرهنگی، فرهنگ جامعه، فیلم مخرب هالیوودی، تخریب، جامعه اسلامی، رهبر انقلاب، خطبه های نماز جمعه، بهمن، وضعیت، جایگاه اخلاق در جامعه، نامطلوب، زنگ خطری، حجت، مدیران، امور فرهنگی، تربیتی، کشور،
[ دوشنبه 29 اسفند 1390 ] [ 04:44 ب.ظ ] [ صادق ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic