بین الحرمین
قالب وبلاگ
نویسندگان
دین شناسی
مدار و محور زندگی و رفتار انسان،«شناخت»ها و«باور»های اوست. هر چه شناخت های انسان درست تر، عمیق تر و جامع تر باشد، حرکت او در مسیر کمال و هدف خلقت بیشتر خواهد بود. از این رو تلاش برای کسب معرفت های لازم و شناخت های مفید، ارزنده و ضروری است.
یکی از مهم ترین شناخت ها،«دین شناسی» است که در این وبلاگ به خوانندگان گرامی تقدیم می شود.

دین چیست؟
انسان در چگونه زیستن، از یک سلسله معیارها، مقرّرات و اصول پیروی می کند. مجموعه ی برنامه های علمی و اعتقادات قلبی و شیوه ی زیستن که بر مبنای فرموده ها و خواسته های خداوند باشد، «دین» نام دارد. از این رو به آن چه که پیامبران الهی از سوی خداوند می آورند و مردم را به آن فرا می خوانند(چه در مرحله ی عقیده، چه عمل) دین گفته می شود.«دین»، آیین و مقرّراتی است که آفریدگار برای انسان ها قرار می دهد که شامل اصول دین و فروع دین می شود.1 اصل معنای دین، اطاعت و پاداش است وبه معنای ثانوی در مورد«شریعت» به کار می رود، چون دین و شریعت هم، نوعی انقیاد و فرمانبرداری است. در روایات اسلامی هم در تفسیر و تحلیلی دین، به مفهوم پذیرش و تسلیم و طاعت اشاره شده است. به تعبیر امیرالمؤمنین(علیه السّلام): «اصل الدین شجرة اصلها التسلیم و الرضا2؛ اساس و ریشه ی دین، درختی است که ریشه در تسلیم و رضا دارد.»
از این رو برای رسیدن به آیین خداپسند و زندگی منطبق با خواسته های آفریدگار، ابتدا باید«دینِ» را شناخت، درمرحله ی بعد شناخت آن چه انسان را از دین خارج می کند و به وادی طغیان و عصیان می کشاند، ضروری است. کسی می تواند مدعی زندگی مکتبی و متدینانه باشد که برای شناخت دین، تلاش کرده و به این «معرفت ناب» رسیده باشد.
شناخت های بسیار و علوم متفاوتی میان مردم رایج است، ولی راستی کدام معرفت و آموزش، حیاتی تر و مهم تر است؟
امام کاظم(علیه السّلام) می فرماید: «وجدتُ علم الناس فی اربع: اولها ان تعرف ربک، والثانیـة ان تعرف ما صنع بک، والثالثـة ان تعرف ما اراد منک، و الرابعـة ان تعرف ما یخرجک من دینک3؛ همه ی دانش مردم را ( خلاصه شده) در چهار چیز یافتم:
اول: آن که پروردگارت را بشناسی؛
دوم: آن که بدانی با تو چه کرده( و چه نعمت هایی به تو داده است)؛
سوم: آن که بدانی از تو چه خواسته است؛
چهارم: آن که بدانی چه چیزی تو را از دینت خارج می سازد.
این چهار نکته ی مهم، اصول کلی و ریشه ای دین شناسی است که در«خداشناسی»،«نعمت شناسی»، «وظیفه شناسی» و«راه شناسی» خلاصه می شود.
درکلام دیگری از حضرت علی(علیه السّلام) نقل شده است:«اول الدین معرفته وکمال معرفته التصدیق به4؛ سرآغاز دین، خداشناسی است و کمال شناخت او، پذیرفتن و تصدیق اوست.»

1. مفردات راغب، واژه دین.
2. غررالحکم و دررالکلم، ح1255.
3. الحیاة، ج1،ص 61؛ به نقل از: کشف الغمه، ج2، ص 255.
4. نهج البلاغه،خطبه 1.



طبقه بندی: احادیث، دین شناسی،
برچسب ها: دین شناسی، زندگی، انسان، «شناخت»ها، «باور»ها، عمیق تر، مسیرکمال، هدف خلقت، معرفت، مفید، ضروری، وبلاگ، دین چیست، معیارها، مقرّرات، اصول، برنامه های علمی، اعتقادات قلبی، فرموده ها، خواسته ها، خداوند، پیامبران، الهی، عقیده، آیین، مقرّراتی، آفریدگار، اصول دین، فروع دین، اطاعت، پاداش، شریعت، انقیاد، روایات اسلامی، امیرالمؤمنین، علیه السّلام، اصل الدین شجرة، تسلیم، رضا، خداپسند، طغیان، عصیان، زندگی مکتبی، متدینانه، امام کاظم، علم الناس، پروردگار، نعمت، دینت، خداشناس، نعمت شناسی، وظیفه شناسی، راه شناسی، کمال، تصدیق،
[ دوشنبه 28 فروردین 1391 ] [ 10:00 ق.ظ ] [ صادق ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات