بین الحرمین
قالب وبلاگ
نویسندگان
متن سوالات و پاسخ های حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده، بر اساس نظرات مقام معظم رهبری به شرح زیر است :

1- با توجه به اینكه انتخابات نقش مهمی در زندگی ما دارد آیا شركت در انتخابات واجب است ؟

حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده: به نظر حضرت آقا برای كسانی كه شرایط را دارند و امكان شركت در انتخابات برای آنها وجود دارد؛ واجب است.

2- به چه كسانی باید رای بدهیم آیا آزادیم كه به هركسی رای بدهیم یا باید به مسائلی توجه داشته باشیم؟

حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده در پاسخ به این سوال گفت: افرادی كه شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید كردند صلاحیت نمایندگی را دارند اما به حكم عقل، بین صالح و اصلح، اصلح باید انتخاب شود.

3- صحبت كردن در مورد كاندیدای انتخاباتی تهمت و غیبت محسوب می شود یا خیر؟
حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده: صحبت كردن به معنای مشاوره و استفاده از فكر دیگران یا مشاوره دادن به دیگرانی كه می خواهند رای بدهند در حدی كه در انتخاب آن فرد تاثیر دارد غیبت و تهمت محسوب نمی شود اما آن مواردی كه تاثیری ندارد و ربطی ندارد به این موضوع غیبت است و گاهی هم ممكن است تهمت باشد
بنابراین افراد مراعات كنند اگر در مورد نامزدها هم صحبت می كنند صحبت های نامربوط نباشد یعنی مربوط به خود نامزد باشد ثانیا مربوط به موضوع انتخاب باشد یعنی فردی كه می خواهد وكیل مردم شود و از مسائل دیگر كه گاهی جزء اسرار زندگی افراد هست از بیان آنها بپرهیزند كه گاهی غیبت و گاهی هم تهمت و جزو گناهان كبیره است و درج درسایت هم همین حكم را دارد بنابراین مقلدان مراعات كنند.
4- نامزدهایی كه برای انتخابات شدن شام می دهند یا هزینه های آنچنانی می كنند آیا مصداق اسراف دارد ؟
حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده: بعضی از موارد ممكن است اسراف هم باشد؛ گاهی مواقع اسراف نیست اطعام است. افراد باید متوجه این نكته باشند كه اطعام جزء شرایط منتخب نیست باید ببینیم خود فرد آیا صلاحیت دارد یا ندارد صلاحیت به همان معنای اصلحی كه گفته شد باید دید اصلح است یا خیر.
5- استفاده از بیت المال برای تبلیغات انتخاباتی چه حكمی دارد؟
حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده: استفاده از بیت المال چه برای تبلیغات انتخاباتی و یا غیر انتخاباتی حتی برای تبلیغات دینی كلاً باید برحسب قوانین باشد یعنی مقرراتی برای مصرف بیت المال و اموال دولتی مشخص شده است و خلاف آن هم شرعا حرام است و موجب ضمان هم است. كسی كه خرج كند ضامن است و باید جبران كند و به این معنا نیست كه خرج می كنیم بعدا هزینه آن را می پردازیم نه، اصل كار خلاف است.
6- مقام معظم رهبری شركت در انتخابات را واجب دانستند انتخابات اصلح را هم واجب دانستند در بحث انتخاب اصلح شروط دیگری هم هست؟ بعضی می گویند در انتخاب اصلح مقبول جامعه هم مطرح است آیا انتخاب اصلح قیدی دارد یا خود انتخاب اصلح از دید فرد مهم است ولو اینكه هیچ كس به آن رای ندهد؟
حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده: مقبول جامعه بودن یا نبودن از همان رای مردم مشخص می شود. كه آیا مقبول هست یا خیر . شهرت افراد دلیل اصلح بودن ایشان نمی شود ممكن است كسی مشهور باشد ولی اصلح نباشد یا یك كسی مشهور نباشد ولی اصلح باشد سعی كنید به اصلح رای بدهید ولو انكه آن فرد شهرتی بین مردم نداشته باشد.


طبقه بندی: سوالات جوانان انشجو،
برچسب ها: متن، سوالات، پاسخ، حجت الاسلام و المسلمین، فلاح زاده، مقام معظم رهبری، انتخابات، زندگی، شركت، واجب، حضرت آقا، رای، آزاد، مسائلی، شورای نگهبان، صلاحیت، نماینده، حكم عقل، صالح، اصلح، صحبت كردن، كاندیدای، انتخاباتی، تهمت، غیبت، مشاوره، فكر، مراعات، نامزد، نامربوط، ثانیا، وكیل، اسرار، گناهان كبیره، درج درسایت، مقلدان، شام، هزینه ها، مصداق، اسراف، اطعام، منتخب، بیت المال، تبلیغات، حكم، دینی، قوانین، مقرراتی، اموال دولتی، خلاف، شرعا، حرام، ضمان، خرج، جبران، اصل كار، شروط، جامعه، مطرح، قیدی، مهم، مقبول، شهرت، مشهور،
[ سه شنبه 9 اسفند 1390 ] [ 10:58 ق.ظ ] [ صادق ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic